'Energiesector is een populair doelwit van hackers'

waterhole

Dat hackers zich zeker niet alleen bezig houden met het aanvallen van websites is al langer duidelijk. Allerlei sectoren zijn geliefde doelwitten voor cybercriminelen.

Een voorbeeld hiervan is de energiesector. 7,6 procent van alle gerichte cyberaanvallen was in de eerste helft van 2013 op deze sector gericht. Dit meldt beveiligingsbedrijf Symantec, dat tussen medio 2012 en medio 2013 alle cyberaanvallen op de energiesector in de gaten heeft gehouden. Met 7,6 procent van de gerichte cyberaanvallen is de energiesector de op vier na meest aangevallen sector wereldwijd.

Bedrijfsgeheimen

Cyberaanvallen op de energiesector zijn volgens Symantec vooral gericht op het stelen van bedrijfsgeheimen. Cybercriminelen zouden vooral geïnteresseerd zijn in financiële informatie en nieuwe projecten van energiebedrijven. Deze informatie wordt vermoedelijk doorverkocht aan derden. Daarnaast is de sector ook doelwit van 'hacktivisten', hackers die vanuit politieke of milieu-redenen besluiten een energiebedrijf te hacken.

Aanvallers maken gebruik van verschillende technieken om energiebedrijven aan te vallen. Twee technieken blijken echter het populairst te zijn: spear fishing en waterhole-aanvallen. Spear fishing is een geavanceerdere variant van een phishingaanval. Hierbij proberen hackers via een phishingaanval het personeel van een energiebedrijf aan te vallen en zo bijvoorbeeld inloggegevens voor het bedrijfsnetwerk in handen te krijgen. Bij een waterhole-aanval hacken aanvallers een website die door de doelgroep wordt vertrouwd en voorzien deze site van malware. Doordat de website populair is bij de doelgroep van de hackers is de kans groot dat zij via deze weg hun doelwit weten te bereiken.

Eenvoudig te voorkomen

Symantec benadrukt dat veel cyberaanvallen op de energiesector eenvoudig voorkomen hadden kunnen worden. Veel aanvallen zouden namelijk niet worden uitgevoerd met geavanceerde hacktools. Het naleven van standaard best practices voor IT-beveiliging zou dan ook voldoende zijn om dergelijke cyberaanvallen af te slaan.

Lees ook
AVAST beschermt mobiele gebruikers op onbeveiligde wifi-netwerken

AVAST beschermt mobiele gebruikers op onbeveiligde wifi-netwerken

AVAST lanceert een oplossing die mobiele gebruikers beschermt op het moment dat zij openbare wifi-netwerken gebruiken. avast! SecureLine VPN beschermt Android-gebruikers tegen hackers die hun dataverkeer proberen af te luisteren. Daarnaast lanceert het bedrijf een vernieuwde versie van SecureLine VPN voor iPhones en iPads. SecureLine werkt aan een1

Minister Opstelten en burgemeester Van Aartsen openen Haagse HSD Campus

Minister Opstelten en burgemeester Van Aartsen openen Haagse HSD Campus

Minister Ivo Opstelten (Veiligheid en Justitie) opent vandaag samen met de Haagse burgermeester Jozias van Aartsen de HSD Campus in Den Haag. De HSD Campus is opgezet door The Hague Security Delta (HSD). The Hague Security Delta is een 'securitycluster' waarin bedrijven, overheden en kennisorganisaties samenwerken aan de ontwikkelingen van veiligh1

Kaspersky Lab lanceert International Advisory Board

Kaspersky Lab lanceert International Advisory Board

Kaspersky Lab heeft een International Advisory Board opgericht, met wereldbekende cybersecurity experts die het bedrijf strategisch advies over de IT security-markt kunnen leveren. De adviesraad brengt zeven internationaal erkende experts bij elkaar, afkomstig uit de industrie, publieke sector en academische wereld. De experts zullen Kaspersky La1