Ook e-mail valt voortaan onder het briefgeheim

Alle vormen van communicatie zijn voortaan grondwettelijk beschermd, inclusief elektronische communicatie. Het brief-, telefoon- en telegraafgeheim wordt in artikel 13 van de grondwet vervangen door het brief- en telecommunicatiegeheim.
Dit staat in het voorstel tot wijziging van artikel 13 van de Grondwet waarmee de Rijksministerraad heeft ingestemd op voorstel van minister-president Rutte, minister Plasterk van Binnenlandse Zaken en Koninkrijksrelaties en minister Opstelten van Veiligheid en Justitie. De wetswijziging vloeit voort uit de kabinetsreactie op een advies van de staatscommissie Grondwet.
Techniekonafhankelijke formulering
Het begrip 'telegraaf' is verouderd. In het nieuwe voorstel is bewust gekozen voor de techniekonafhankelijke formulering 'brief- en telecommunicatiegeheim', waardoor de wet ook van toepassing moet zijn op alle huidige en toekomstige communicatiemiddelen. Denk hierbij aan e-mail, telefoonverkeer via internet en besloten communicatie via sociale media.
De wijziging van de grondwet heeft tot gevolg dat de overheid de inhoud van communicatie niet mag inkijken, ongeacht het middel waarmee deze communicatie is verzonden. Politie of inlichtingendiensten houden overigens wel de mogelijkheid toegang te krijgen tot deze communicatie, maar hier is wel toestemming van een bevoegde autoriteit voor nodig.
Meer over
Lees ook
ISACA Risk Event 2025
Het ISACA Risk Event is sinds 2017 een jaarlijks congres in Nederland dat professionals in IT-risico, cybersecurity, governance en audit samenbrengt. Sinds de oprichting is het uitgegroeid tot een van de leidende platforms voor digitaal vertrouwen en veerkracht in het land.
STL versterkt netwerkbeveiliging en vereenvoudigt beheer met Fortinet Security Fabric
Sectorinstituut Transport en Logistiek (STL) heeft onlangs succesvol de implementatie van Fortinet Security Fabric afgerond. Met deze geïntegreerde aanpak beschikt STL over een toekomstbestendig cybersecurityplatform. Dit biedt bescherming op alle niveaus; van netwerk en endpoints tot toegang tot de Azure cloudomgeving.
Orange Cyberdefense: schijnzekerheid in ketenbeveiliging grootste risico
“De zwakste schakel in je keten bepaalt uiteindelijk je risico”, stelt Van der Wel-ter Weel. “Als je die schakel negeert, of alleen aanspreekt zonder ondersteuning, vergroot je het probleem in plaats van het op te lossen. Organisaties die echt werk willen maken van ketenbeveiliging, moeten stoppen met afvinken en beginnen met faciliteren.”



