'Internetveiligheid vraagt vooral om meer en beter testen'
Onlangs werd de oprichting van de Cyber Threat Alliance (CTA) aangekondigd. Dit is een uitstekend initiatief, maar maar het zal het probleem van de almaar toenemende cybercriminaliteit niet oplossen. daarvoor zijn andere maatregelen nodig.
De Cyber Threat Alliance is een initiatief van vier grote internet security-bedrijven: McAfee, Fortinet, Palo Alto Networks en Symantec. Het doel is om de beveiliging van het internet te verbeteren. Cybercrime neemt in schrikbarend tempo toe en een dergelijke samenwerking is daarmee noodzakelijk, aldus de bedrijven. Zelfs onze Koning benoemde het probleem onlangs in de Troonrede.
Informatie delen
Het bundelen van (internationale) krachten is inderdaad een eerste stap om cybercriminaliteit effectief aan te pakken. Maar daarmee zijn we er nog niet. We moeten tegelijkertijd af van trage en logge beslissingstrajecten. Bovendien zullen we veel meer informatie met elkaar moeten delen en moeten we zorgen dat er duidelijke statuten komen.
Beter testen
Toch is dit nog steeds niet het belangrijkste. Want wat we ook aan technologische oplossingen ontwikkelen, hoeveel we ook in tools en appliances investeren en hoe groot de alliance uiteindelijk ook wordt, de hackers van vandaag de dag lopen kilometers op ons voor. Dit komt vooral omdat we vaak vergeten vast te stellen wat onze security-maatregelen ons nu daadwerkelijk opleveren. Essentieel is om continu de nieuwste soorten hacks, de tips en trucs als het ware, te monitoren. Dan zijn de eigen systemen (en de algehele security) te testen door te denken en te doen als een hacker van deze tijd – uiteraard gebeurt dit op ethische wijze. Alleen op die manier kunnen we in de wedloop dichter bij de cybercriminelen komen en proactief actie ondernemen.
Henk van der Heijden, Partner & Oprichter TecHarbor BV & MD (a.i.) bij Comsec Nederland
Meer over
Lees ook
"Prominente cyberdreiging gaat tegen trend in en toont consistentie"
Het dreigingslandschap onderging het afgelopen jaar veel veranderingen op het gebied van gedrag, doelwitten en malwaregebruik. Veel dreigingsactoren zijn hiermee verdwenen. TA584 gaat tegen deze trend in en vertoont juist consistentie in gedragspatronen en het soort doelwitten.
Hoe het hoogseizoen retailers blootstelt aan schade door cybercriminaliteit
Voor Nederlandse retailers behoren Black Friday, Sinterklaas en kerst tot de drukste perioden van het jaar. Deze dagen trekken een enorme wissel op hun webwinkel, het betalingsverkeer, logistieke processen, voorraadsystemen en tal van andere bedrijfsaspecten. Deze piekperioden gaan niet ongemerkt voorbij aan cybercriminelen.
Opnieuw criminele infrastructuur ontmanteld in internationale ransomware-operatie
In Operatie Endgame zijn deze week belangrijke spelers uitgeschakeld die een sleutelrol hadden in de internationale cybercriminaliteit: een van de grootste infostealers Rhadamanthys, een Remote Access Trojan (RAT) VenomRAT en botnet Elysium.



