Hacker bekent 55 miljoen dollar te hebben gestolen door geldautomaten aan te vallen

Een hacker heeft in de Verenigde Staten bekend onderdeel te hebben uitgemaakt van een cybercrimegroepering die in de VS 55 miljoen dollar schade wist te veroorzaken. De man kan een celstraf van ruim 57 jaar opgelegd krijgen.
Dit meldt Reuters. De 34-jarige Turkse hacker geeft toe deel uit te hebben gemaakt van een internationale groepering die zich schuldig maakt aan computervredebreuk, bankfraude en het manipuleren van transacties via ongeautoriseerde apparaten. De man werd in december 2013 opgepakt in het Duitse Frankfurt en na een juridische strijd van 18 maanden uitgeleverd aan de Verenigde Staten.
Tientallen miljoenen euro's gestolen
In totaal zou de groepering tientallen miljoenen euros hebben gestolen uit geldautomaten. Dit deed de groep door betaalpassen van klanten te stelen en die financiële instellingen waarvan deze passen afkomstig zijn te hacken. Eenmaal op de systemen van de instellingen verhoogden de cybercriminelen het maximaal op te nemen bedrag, waarna zij grote geldbedragen wisten op te nemen via geldautomaten. De groep zou zijn grootste slag hebben geslagen in februari 2013, toen 40 miljoen dollar werd buitgemaakt door 36.000 geldautomaten in 24 verschillende landen te plunderen.
De groep heeft echter ook andere grootschalige aanvallen op geldautomaten op zijn naam staan. Zo voerde de groep een aanval uit in februari 2011, waarbij 10 miljoen dollar werd buitgemaakt door 15.000 gemanipuleerde transacties uit te voeren bij geldautomaten in 18 landen. In december 2012 maakte groep nog eens 5 miljoen dollar buit via 4.500 geldautomaten in 20 landen.
Meer over
Lees ook
Orange Cyberdefense: cyberafpersing groeit uit tot maatschappelijk risico
Cyberafpersing ontwikkelt zich in hoog tempo van een reeks losse incidenten tot een structureel risico voor onze economie en samenleving. Dat blijkt uit de Security Navigator 2026 van Orange Cyberdefense. In twaalf maanden tijd nam het aantal slachtoffers wereldwijd met 44,5% toe. Tegelijk verandert het karakter van de dreiging: criminele netwerke1
Nieuwe operatie PowerOFF – internationale politie actie tegen booters
Europol heeft een nieuwe internationale politie actie gecoördineerd tegen de aanbieders en gebruikers van DDoS-for-hire-platforms, ook wel bekend als booters. Kijk vooral naar het enorme aantal gebruikers dat is benaderd, zoals genoemd in het vertaalde persbericht.
Orange Cyberdefense lanceert documentaire over wereld achter cybercriminaliteit
‘Don’t Go to the Police’ laat zien hoe ransomware-aanvallen de hele samenleving raken Orange Cyberdefense brengt de nieuwe documentaire Don’t Go to the Police uit. In deze 56 minuten durende film krijgen kijkers een zeldzame inkijk in de jacht op LockBit, een van meest actieve cybercriminele groepen van de afgelopen jaren1



