Nederlanders scoren kleine onvoldoende met veilig digitaal gedrag

Nederlanders zijn zich steeds bewuster van de risico’s die zij online lopen. Desondanks scoort Nederland een kleine onvoldoende op veilig digitaal gedrag. Vooral op het gebied van veilige omgang met WiFi-netwerken, het maken van back-ups en het gebruiken van veilige wachtwoorden is winst te behalen.
Dit blijkt uit het Alert Online awareness onderzoek, dat door staatssecretaris Dijkhoff van Veiligheid en Justitie is gepresenteerd bij de start van de bewustwordingscampagne Alert Online. Vaak staan smartphones, tablet en laptops zo ingesteld dat zij automatisch verbinding maken met WiFi-netwerken. “Die optie kan beter worden uitgezet, omdat je anders kwetsbaarder bent voor hackers. En wat helemaal veilig is: maak gebruik van een zogenaamd virtual private network, een VPN. Wie een VPN-app op z’n toestel installeert, is altijd verzekerd van een veilige – versleutelde – internetverbinding", aldus Dijkhoff. Voor een overzicht van VPN apps klikt u hier.
Back-ups en wachtwoorden
Ruim de helft van de ondervraagde blijkt onveilig gedrag te vertonen als het gaat om het maken van back-ups. Dijkhoff adviseert tenminste iedere vier weken een back-up te maken en deze los van je computer te bewaren. Het wachtwoordgedrag van Nederlanders is vooral reactief. Ook als we kijken naar de kwaliteit van wachtwoorden is er ruimte voor verbetering. Een minderheid gebruikt een wachtwoord van meer dan 12 karakters en wijzigt iedere drie maanden het wachtwoord voor toegang tot hun computer.
Het Alert Online awareness onderzoek is uitgevoerd in het kader van de campagne Alert Online, die maandag van start is gegaan. Van 26 oktober tot en met 6 november wijst de campagne bedrijven en burgers op digitale risico’s en brengt allerlei security gerelateerde onderwerpen onder de aandacht.
Meer over
Lees ook
Nieuwe certificering voor CryptoGuard bevestigt hoogste encryptieniveau
De evaluatie door uWBH bevestigt dat CryptoGuard voldoet aan de gestelde eisen. Dankzij versleuteling op OSI-laag 2, 3 en 4, zonder tunnels of sessies, is het dé keuze voor overheid en vitale sectoren.
Orange Cyberdefense: “Ongecontroleerde aanschaf digitale tools is onaanvaardbaar bestuursrisico”
In veel organisaties is het nog steeds gangbaar dat afdelingen zelfstandig digitale applicaties aanschaffen, zonder goedkeuring of controle vanuit IT of security. Volgens Matthijs van der Wel-ter Weel, Strategic Advisor bij Orange Cyberdefense, ontstaat hierdoor een onacceptabel bestuursrisico.
Wireshark Training November 2025 Amsterdam/Hoofddorp
Als Wireshark University Certified Training Partner, sponsor van Wireshark Foundation en SharkFest Europe, organiseert SCOS TCP/IP Training in Amsterdam/Hoofddorp: 10 – 14 November: TCP/IP Analysis and Troubleshooting with Wireshark



