Phishingmails over apenpokkenvirus in omloop

Cybercriminelen versturen phishingmails over het apenpokkenvirus aan bedrijven. In de e-mails staat dat de medewerkers een training over de voorzorgsmaatregelen tegen het virus moeten doorlopen. Het gaat om een wereldwijde phishingcampagne, zo waarschuwt cyberbeveiliger Mimecast.
Sinds begin mei zijn in Europa honderden besmettingen met apenpokken vastgesteld. Ook in Nederland zijn enkele tientallen gevallen gemeld. Nu blijkt dat cybercriminelen het virus misbruiken om inloggegevens voor bedrijfssystemen te stelen. Mimecast heeft inmiddels zo’n 1600 phishingmails over het apenpokkenvirus gedetecteerd. Vooral Britse en Amerikaanse organisaties zijn doelwit.
De phishingmail is gericht aan medewerkers. Hun werkgever zou alle ontwikkelingen rondom het apenpokkenvirus nauwgezet volgen, inclusief updates van officiële instanties zoals de Wereldgezondheidsorganisatie. De training is zogenaamd bedoeld om medewerkers te informeren over het virus en hen hiertegen te beschermen. De e-mail eindigt met een link: ‘Klik hier voor de verplichte veiligheidstraining over apenpokken’. In werkelijkheid leidt de link naar een nagemaakte loginpagina voor Office 365.
Het apenpokkenvirus krijgt veel media-aandacht, dus het is niet verrassend dat cybercriminelen erop inhaken”, zegt Tim Campbell, hoofd threat intelligence analysis bij Mimecast. “Ze misbruiken de angst voor het virus om hun phishingmails relevanter te maken. Omdat dit een interne e-mail lijkt, wordt de kans groter dat medewerkers op de link klikken en hun inloggegevens invullen. Eén moment van onoplettendheid is genoeg.”
Volgens Campbell onderstreept deze phishingcampagne het belang van security-awarenesstrainingen. “Uit onderzoek van Mimecast blijkt dat 36 procent van de datalekken begint bij een phishingaanval. Het is dan ook cruciaal om uw personeel regelmatig te trainen in gevaarherkenning. Zo verkleint u de kans dat zij in dit soort gewiekste phishingmails trappen.”
Meer over
Lees ook
Aanvallers misbruiken linkwrapping van Proofpoint en Intermedia om phishing-payloads te verspreiden
De afgelopen maanden heeft het Cloudflare Email Security-team een reeks cybercriminele activiteiten gevolgd. Hierbij werd gebruikgemaakt van Proofpoint- en Intermedia-linkwrapping om phishing-payloads te verbergen. Zowel om het vertrouwen van mensen te winnen als detectie te vertragen om verdedigingsmechanismen te omzeilen.
Jamf Security 360-rapport 2025
Jamf, de standaard in het beheren en beveiligen van Apple in werkomgevingen, heeft zijn jaarlijkse Security 360-rapport uitgebracht, met aparte analyses voor mobiele (iOS en Android) en macOS-omgevingen. Het rapport belicht de risico's waar organisaties mee te maken hebben en biedt inzichten voor securityleiders
E-mailfraude op de loer in aanloop naar piek boekingsseizoen
Proofpoint, Inc onthult in nieuw onderzoek dat 80% van de top reiswebsites* in Nederland hun basis cybersecuritymaatregelen niet op orde hebben. Hierdoor loopt meer dan driekwart van de Nederlandse vakantiegangers risico op e-mailfraude. Deze bevindingen zijn gebaseerd op de Domain-based Message Authentication, Reporting and Conformance (DMARC)



