Nederlanders zijn in 2013 vaker opgelicht via internet

hacker

De hoeveelheid Nederlanders die via internet is opgelicht is in 2013 gestegen opzichte van 2012. 3,3 procent van de Nederlanders van 15 jaar of ouder geeft aal wel eens opgelicht te zijn bij het kopen of verkopen via internet.

Dit blijkt uit cijfers van het CBS. In absolute aantallen zijn bijna 450.000 Nederlanders slachtoffer geworden van oplichting via internet. Het gaat daarbij vooral om koopfraude, bestelde en betaalde spullen die niet geleverd zijn. Het aandeel mensen dat met deze vormen van oplichting te maken heeft gehad nam toe van 2,7 procent in 2012 naar 3,1 procent in 2013.

Online winkelen is populairder

CBS stelt dat de stijging kan samenhangen met de toename van het kopen via internet. Verkoopfraude, waarbij geleverde goederen of diensten niet betaald worden, komt veel minder voor en bleef vrijwel gelijk.

Identiteitsfraude via elektronische betaalsystemen of via internet is afgelopen jaar licht gedaald. In 2013 gaf 1,3 procent van de Nederlanders aan hier slachtoffer van te zijn geworden, ten opzichte van 1,5 procent in 2012. De daling komt vrijwel geheel door de afname van skimming, het kopiëren van een bankpas of creditcard bij een betaal- of pinautomaat. Het aandeel dat hiervan slachtoffer werd daalde van 1,1 procent in 2012 naar 0,8 procent in 2013. Nieuwe maatregelen van banken zouden de daling hebben veroorzaakt.

Aangifte

Nederlanders doen overigens maar weinig aangifte als zij via het internet worden opgelicht. Eén op de vijf gevallen van koop- of verkoopfraude wordt bij de politie gemeld. Bij identiteitsfraude ligt dit percentage zelfs op 13 procent. Nederlanders melden identiteitsfraude wel nagenoeg altijd bij hun bank.

Lees ook
Cbw (NIS2) Control Framework uitgebreid met sector zorg

Cbw (NIS2) Control Framework uitgebreid met sector zorg

Het Cbw (NIS2) Control Framework is uitgebreid met vereisten voor de zorgsector. Door de relatie te leggen met NEN 7510 biedt het framework handvatten aan zorgorganisaties die werken met persoonlijke gezondsheidsinformatie en gebruikmaken van NEN 7510 om hun digitale weerbaarheid te versterken. Daarnaast is het framework nu ook beschikbaar in het1

it-sa benoemt ECSO tot Europese partner op het gebied van cyberveiligheid

it-sa benoemt ECSO tot Europese partner op het gebied van cyberveiligheid

Met de European Cyber Security Organisation (ECSO) krijgt it-sa een van de belangrijkste spelers in het Europese cyberbeveiligingsecosysteem als nieuwe partner. In haar exclusieve rol als European Sovereignty Partner versterkt ECSO het Europese bereik van de beurs en stimuleert zij de ontwikkeling ervan tot het toonaangevende pan-Europese platform1

Genetec adviseert door groei AI-cyberrisico’s strengere authenticatiecontroles voor fysieke beveiligingssystemen

Genetec adviseert door groei AI-cyberrisico’s strengere authenticatiecontroles voor fysieke beveiligingssystemen

Genetec Inc. adviseert in het kader van World Password Day op 7 mei, om het beheer van toegangsrechten binnen connected fysieke beveiligingssystemen te verbeteren, nu met AI de cyberdreigingen steeds omvangrijker en geavanceerder worden.