Trend Micro: 'Point of Sale-omgevingen zijn kwetsbaarste plek van retailers'

Point of Sale-omgevingen blijken de kwetsbare plek te zijn voor retailers. Cybercriminelen focusten zich in het eerste kwartaal van 2014 in grote mate op PoS-omgevingen. Dat blijkt uit onderzoek van Trend Micro, specialist op gebied van beveiligingssoftware.

Het rapport ‘Cybercrime hits the unexpected’ gaat verder in op bedreigingen in online bankieren, de Bitcoin-markt en IoE (Internet of Everything)-bedreigingen. De overheid blijkt daarnaast het belangrijkste doelwit te zijn geweest van gerichte aanvallen in het eerste kwartaal van dit jaar.

Point of Sales

De belangrijkste verschuiving op het gebied van cybercrime was volgens Trend Micro het afgelopen kwartaal te zien in de aanvallen op Point of Sales. Retailers waren vaak doelwit van een gerichte aanval en er bleek het eerste kwartaal zeven keer meer malware actief gericht op PoS, dan in heel 2013. Cybercriminelen proberen hierdoor persoonlijke en financiële gegevens van online shoppers in handen te krijgen en hen geld afhandig te maken.

Een recent voorbeeld van een gerichte aanval op een retailketen is retailketen Target. Vorige week nog maakte de directeur zijn aftreden bekend door grote imagoschade van het bedrijf. Uit het onderzoek van TrendLabs blijkt dat een PoS verschillende kwetsbaarheden bevat.

Bitcoins

De Bitcoin-techniek en het Bitcoin-netwerk zijn de afgelopen tijd drastisch veranderd. Daarmee zijn ook de technieken die cybercriminelen gebruiken om slachtoffers geld afhandig te maken gewijzigd. Vandaag de dag richten criminelen zich vooral op de Bitcoin-beurzen zoals Mt. Gox en Flexcoin en speciale Bitcoin-wallets als BitCrypt. Daarnaast is het opvallend dat veel cybercriminelen zelf Bitcoins gebruiken als middel om geld te innen bij bijvoorbeeld Cryptolocker-malware of om zelf transacties te doen. Door gebruik te maken van Bitcoins is de locatie van de criminelen namelijk aanzienlijk lastiger te achterhalen.

De overheid is afgelopen kwartaal het meest belangrijke doelwit geweest van doelgerichte aanvallen door cybercriminelen. 76 procent van de gerichte aanvallen die plaatsvonden waren gericht op overheidsinstanties. Verder waren gerichte aanvallen wereldwijd vooral gericht op de industrie (7 procent), telecommunicatie (5 procent), IT (5 procent) en zorg (2 procent).

Internet of Things

Met de opkomst van apparaten die met het internet verbonden zijn, ontstaan er nieuwe mogelijkheden voor cybercriminelen om data van gebruikers te stelen. Zo troffen onderzoekers beveiligingsgaten aan in onder andere de Tesla Model S sedan. Ook werden kwetsbaarheden opgespoord in de Philips smart-TV. De gevolgen hiervan op grote schaal zijn nog niet bekend.

Lees ook
Orange Cyberdefense: digitale veiligheid in de keten vraagt om Europees toetsingsmodel

Orange Cyberdefense: digitale veiligheid in de keten vraagt om Europees toetsingsmodel

Een cyberaanval op één schakel in de supplychain kan de hele keten lamleggen. Toch ontbreekt het organisaties nog vaak aan een eenduidige manier om te bepalen hoeveel digitaal risico een leverancier vormt en welk toetsingsniveau daarbij past. Daardoor krijgen leveranciers soms te zware eisen opgelegd, terwijl kritieke partijen juist onvoldoende di1

it-sa zal voor het eerst de grens van 1.000 exposanten overschrijden

it-sa zal voor het eerst de grens van 1.000 exposanten overschrijden

Het belang van cyberbeveiliging voor het bedrijfsleven, de overheid en de samenleving neemt voortdurend toe. Dit komt ook tot uiting in de ontwikkeling van de it-sa Expo&Congress: Europa’s toonaangevende vakbeurs voor IT-beveiliging zal van 27 tot en met 29 oktober 2026 voor het eerst de grens van 1.000 exposanten overschrijden. Na 993 e1

Nederlands collectief antwoord op cyberdreiging van autonome AI

Nederlands collectief antwoord op cyberdreiging van autonome AI

Een kopgroep van twaalf Nederlandse organisaties uit de wetenschap, het bedrijfsleven en de overheid, gaat gezamenlijk aan een versnelling en bundeling van innovatie op het snijvlak van AI en cybersecurity werken. Het gaat om kennisinstellingen, cybersecuritybedrijven, partijen gericht op het opsporen en melden van kwetsbaarheden, operators van vi1