Nederland blijft populair onder cybercriminelen

hacker3

Nederlandse servers blijven populair onder cybercriminelen. Nederland staat dit jaar opnieuw op de eerste plek in Europa als het gaat om servers die voor cybercrimedoeleinden worden ingezet.

Persbureau ANP meldt dat Symantec dit bekend heeft gemaakt in haar jaarlijkse dreigingsrapport, die de beveiliger presenteert tijdens de cybertop die deze week in Den Haag wordt georganiseerd. Wereldwijd staat ons land op de vierde positie als het gaat om servers die spam- en phishingmailtjes versturen, botnets aansturen of voor andere criminele doeleinden worden gebruikt. Alleen de Verenigde Staten, China en India gaan ons land voor.

Daders komen niet altijd uit Nederland

Dat cyberaanvallen worden opgezet via servers in Nederland wil overigens niet zeggen dat de daders achter deze aanvallen ook uit Nederland komen. Zij kunnen immers via internet vanuit ieder willekeurig land verbinding maken met de servers in Nederland. Ons land is door zijn kwalitatief goede digitale infrastructuur een geliefd hostingland, zowel onder ‘normale’ gebruikers als cybercriminelen.

Symantec kijkt in het rapport ook naar malware. In totaal zag het bedrijf 317 miljoen nieuwe malware-stukjes op internet verschijnen. Ransomware speelt hierbij een steeds belangrijkere rol. Deze vorm van malware neemt data van slachtoffers in gijzeling, waarna cybercriminelen losgeld eisen in ruil voor toegang tot de data.

Nieuwe manier om bedrijven binnen te dringen

Het beveiligingsbedrijf wijst ook op een nieuwe aanvalsmethode om bedrijven binnen te komen. Hierbij richten aanvallers zich op websites die vaak door werknemers van het bedrijf worden bezocht. Aanvallers besmetten deze website met malware, die bijvoorbeeld wordt verstopt in een legitieme software-update. Zodra een werknemers van het bedrijf in deze truc trapt zijn de aanvallers binnen.

Lees ook
"Prominente cyberdreiging gaat tegen trend in en toont consistentie"

"Prominente cyberdreiging gaat tegen trend in en toont consistentie"

Het dreigingslandschap onderging het afgelopen jaar veel veranderingen op het gebied van gedrag, doelwitten en malwaregebruik. Veel dreigingsactoren zijn hiermee verdwenen. TA584 gaat tegen deze trend in en vertoont juist consistentie in gedragspatronen en het soort doelwitten.

NCC Group Monthly Threat Pulse - december 2025

NCC Group Monthly Threat Pulse - december 2025

Uit het meest recente  Cyber Threat Intelligence Report van NCC Group, het moederbedrijf van Fox-IT, blijkt dat cybercriminaliteit een steeds meer georganiseerde industrie wordt, waarbij Ransomware-as-a-Service (RaaS)-bendes gestructureerde ‘affiliate models’ hanteren

Hoe het hoogseizoen retailers blootstelt aan schade door cybercriminaliteit

Hoe het hoogseizoen retailers blootstelt aan schade door cybercriminaliteit

Voor Nederlandse retailers behoren Black Friday, Sinterklaas en kerst tot de drukste perioden van het jaar. Deze dagen trekken een enorme wissel op hun webwinkel, het betalingsverkeer, logistieke processen, voorraadsystemen en tal van andere bedrijfsaspecten. Deze piekperioden gaan niet ongemerkt voorbij aan cybercriminelen.