Nederland blijft populair onder cybercriminelen

hacker3

Nederlandse servers blijven populair onder cybercriminelen. Nederland staat dit jaar opnieuw op de eerste plek in Europa als het gaat om servers die voor cybercrimedoeleinden worden ingezet.

Persbureau ANP meldt dat Symantec dit bekend heeft gemaakt in haar jaarlijkse dreigingsrapport, die de beveiliger presenteert tijdens de cybertop die deze week in Den Haag wordt georganiseerd. Wereldwijd staat ons land op de vierde positie als het gaat om servers die spam- en phishingmailtjes versturen, botnets aansturen of voor andere criminele doeleinden worden gebruikt. Alleen de Verenigde Staten, China en India gaan ons land voor.

Daders komen niet altijd uit Nederland

Dat cyberaanvallen worden opgezet via servers in Nederland wil overigens niet zeggen dat de daders achter deze aanvallen ook uit Nederland komen. Zij kunnen immers via internet vanuit ieder willekeurig land verbinding maken met de servers in Nederland. Ons land is door zijn kwalitatief goede digitale infrastructuur een geliefd hostingland, zowel onder ‘normale’ gebruikers als cybercriminelen.

Symantec kijkt in het rapport ook naar malware. In totaal zag het bedrijf 317 miljoen nieuwe malware-stukjes op internet verschijnen. Ransomware speelt hierbij een steeds belangrijkere rol. Deze vorm van malware neemt data van slachtoffers in gijzeling, waarna cybercriminelen losgeld eisen in ruil voor toegang tot de data.

Nieuwe manier om bedrijven binnen te dringen

Het beveiligingsbedrijf wijst ook op een nieuwe aanvalsmethode om bedrijven binnen te komen. Hierbij richten aanvallers zich op websites die vaak door werknemers van het bedrijf worden bezocht. Aanvallers besmetten deze website met malware, die bijvoorbeeld wordt verstopt in een legitieme software-update. Zodra een werknemers van het bedrijf in deze truc trapt zijn de aanvallers binnen.

Lees ook
Cloudflare neemt deel aan wereldwijde operatie om RaccoonO365 te verstoren

Cloudflare neemt deel aan wereldwijde operatie om RaccoonO365 te verstoren

In samenwerking met Microsoft hebben de Cloudforce One- en Trust and Safety-teams van Cloudflare met succes de criminele Phishing-as-a-Service (PhaaS)-organisatie RaccoonO365 ontmanteld.

AI-app ‘Lovable’ gebruikt door cybercriminelen

AI-app ‘Lovable’ gebruikt door cybercriminelen

Er wordt tegenwoordig vaak gevraagd naar de impact van AI op het dreigingslandschap. Hoewel er wordt geconstateerd dat door grote taalmodellen (LLM) gegenereerde e-mails of scripts weinig impact hebben, de drempel voor digitale criminaliteit door sommige AI-tools wordt verlaagd. Neem bijvoorbeeld diensten die met behulp van AI binnen enkele minute1

Attic Security lanceert publieke tool om bewustzijn over phishingaanvallen te vergroten

Attic Security lanceert publieke tool om bewustzijn over phishingaanvallen te vergroten

Cybersecurity-bewustwordingscampagnes zijn cruciaal om individuen en organisaties te helpen de risico's van cyberdreigingen te herkennen en te beperken. Cybercriminelen richten hun pijlen vaak op individuen via misleidende e-mails en websites die zijn ontworpen om gevoelige informatie te stelen, zoals inloggegevens en financiële gegevens.