Schade door cyberaanval op gevirtualiseerde omgeving blijkt fors hoger dan op fysieke omgeving

euros

De kosten van een cyberaanval waarbij virtuele infrastructuur wordt geraakt zijn maar liefst tweemaal zo hoog dan wanneer een aanval uitsluitend fysieke infrastructuur raakt. Vooral het feit dat bedrijven gevoelige data beschermen met gevirtualiseerde omgevingen draagt hieraan bij.

Dit blijkt uit onderzoek van Kaspersky Lab in samenwerking met onderzoeksbureau B2B International onder 5.500 bedrijven wereldwijd. Gemiddeld loopt de schade die grote bedrijven leiden door een aanval op virtuele infrastructuur op tot ruim 800.000 dollar (bijna 700.000 euro), maar liefst twee keer zoveel dan bij aanvallen waarbij geen virtuele infrastructuur wordt geraakt.

Ook mkb’ers ervaren fors hogere schade

Dezelfde trend is zichtbaar bij het mkb, al zijn de totale kosten wel lager. Een gemiddeld mkb-bedrijf leidt ruim 26.000 dollar (ruim 22.500 euro) schade door een aanval op fysieke infrastructuur. Indien hierbij ook gevirtualiseerde infrastructuur wordt geraakt lopen de kosten gemiddeld op tot bijna 60.000 dollar (ruim 52.000 euro).

De hogere schade wordt vooral veroorzaakt door het feit dat bedrijven gevirtualiseerde infrastructuur gebruiken voor hun meest kritieke bedrijfsvoering. Zo blijken cyberaanvallen op fysieke infrastructuur in 36% van de gevallen ertoe leiden dat aanvallers toegang krijgen tot kritieke bedrijfsinformatie. Bij aanvallen op gevirtualiseerde servers en desktops ligt dit percentage op 66%. Daarnaast zouden bedrijven bij het herstellen van cyberaanvallen op gevirtualiseerde omgevingen vaker extra budget nodig hebben om kennis en expertise van derde partijen in te winnen.

Beveiligingsrisico’s worden onderschat

Verder blijkt dat 42% van de bedrijven van mening zijn dat beveiligingsrisico’s in gevirtualiseerde omgevingen lager zijn dan in fysieke omgevingen. Kaspersky spreekt dit tegen. 45% van de bedrijven noemt security management in virtuele omgevingen een probleem. Slechts 27% van de organisaties heeft een security oplossingen draaien die specifiek is ontworpen voor gevirtualiseerde omgevingen.

Lees ook
Waarom ook 2025 het jaar van de back-up wordt

Waarom ook 2025 het jaar van de back-up wordt

Het einde van het jaar nadert en traditioneel blikken we dan terug op het jaar dat bijna achter ons ligt. Ook in 2024 hebben we weer de nodige ransomware-aanvallen, hackpogingen en systemen die eenvoudigweg uitvielen gezien. En houd je vast: in 2025 zal dit niet heel anders zijn. Ook komend jaar is een solide back-upplan onmisbaar.

KPN blikt vooruit tijdens de 9e editie van NLSecure[ID]

KPN blikt vooruit tijdens de 9e editie van NLSecure[ID]

Hoe bereiden we ons voor op de onvoorspelbare digitale dreigingen van morgen? Die vraag is actueler dan ooit en staat dinsdag 21 januari 2025 centraal tijdens NLSecure[ID]. Het NBC Congrescentrum in Nieuwegein opent dan de deuren voor de 9e editie van hét security-evenement van Nederland. Het thema dit jaar: ‘The Future of Cyber’.

KnowBe4 introduceert vier AI-gedreven security agents om AI-gegenereerde phishing te bestrijden en cyberrisico’s te meten

KnowBe4 introduceert vier AI-gedreven security agents om AI-gegenereerde phishing te bestrijden en cyberrisico’s te meten

KnowBe4, het cybersecurityplatform op het gebied van human risk management, introduceert een baanbrekende suite van AI-gedreven security agents: AIDA (Artificial Intelligence Defense Agents). Deze tools zijn ontworpen om het menselijke risicomanagement te automatiseren en verder te verbeteren.