44 procent van de Nederlandse consumenten deelt inloggegevens met vrienden en familie

Bitdefender-700599-2020

Tweederde van de consumenten gebruikt tenminste drie devices om in te loggen op hun online accounts. Een kwart gebruikt daarvoor ook een device van hun werk. Dat is niet opmerkelijk, maar in het kader van cybersecurity wel een punt van aandacht. Veel mensen blijken namelijk nog altijd slechte wachtwoorden te gebruiken of hun inloggegevens te delen. Ook is het beveiligen van hun mobiele telefoons nog niet vanzelfsprekend.

Dit zijn enkele van de uitkomsten van het 2021 Bitdefender Global Report: Cybersecurity and Online Behaviors, dat wereldwijd werd uitgevoerd door iSense Solutions, in opdracht van cybersecurity-leverancier Bitdefender.

Onze online activiteiten in cijfers

Internetgebruikers hebben gemiddeld 8 online accounts, waarbij Facebook, WhatsApp, Gmail, Netflix en YouTube het meest worden genoemd. Tweederde van de consumenten logt in op online accounts vanaf tenminste drie devices. Bijna driekwart (74 procent) van de respondenten gebruikt voornamelijk online diensten op hun eigen smartphone. Persoonlijke laptops kwamen op de tweede plaats met 45 procent, gevolgd door slimme TV's (30 procent) en persoonlijke desktops (28 procent). Bijna een kwart (23 procent) logt ook in vanaf hun zakelijk device, wat ook gevolgen heeft voor de beveiliging van hun werkgever.

Het risico is niet hypothetisch: de meerderheid heeft ervaring met cybercriminaliteit

Bijna twee derde van de respondenten wereldwijd (61 procent) stelde in de afgelopen 12 maanden minstens één keer met cybercriminaliteit te zijn geconfronteerd. Oplichting via de mobiele telefoon – in de vorm van ongevraagde sms'jes en telefoontjes – werd het vaakst gemeld, door 36 procent van de ondervraagden. Dit werd gevolgd door phishing (23 procent), datalekken (12 procent), impersonatie op sociale netwerken (11 procent), financiële fraude (9 procent) en ransomware (8 procent). Hoewel relatief weinig respondenten financiële fraude persoonlijk hebben meegemaakt, roept deze vorm van criminaliteit de meeste zorgen op. 41 procent van de ondervraagden is bang voor financiële fraude.

In Nederland stelde bijna de helft (46 procent) van de respondenten in de afgelopen 12 maanden minstens één keer met cybercriminaliteit geconfronteerd te zijn. Opmerkelijk is dan ook dat van 35 procent van alle respondenten, en 28 procent van de Nederlandse ondervraagden, geen gebruikt maakt van een antivirus-oplossing. Van alle ondervraagden denkt 35 procent dat ze geen beveiliging op hun mobiele device nodig hebben en 16 procent denkt -over het algemeen onterecht – dat beveiliging is ingebouwd.

Wachtwoorden delen met familie en vrienden

Vijftig procent van de ondervraagden stelde een enkel wachtwoord te gebruiken voor alle online accounts, en bijna een derde (32 procent) gebruikt slechts een paar wachtwoorden en hergebruikt ze voor meerdere accounts. 27 procent van de respondenten gebruikt eenvoudige wachtwoorden zoals 1234 om hun mobiele telefoon te vergrendelen en 11 procent vergrendelt hun mobiele telefoon helemaal niet. Het gebruik van eenvoudige wachtwoorden komt het meest voor onder 18-44-jarigen, en mannen gaven vaker aan eenvoudige wachtwoorden te gebruiken dan vrouwen (31 procent, vergeleken met 23 procent).

De aanpak om inloggegevens te beheren verschilt. De helft van de ondervraagden vertrouwt op hun geheugen, een derde gebruikt de optie voor automatisch aanvullen en een kwart schrijft ze op of gebruikt een wachtwoordbeheerder. Opmerkelijk is ook dat internationaal gezien 60 procent van de ondervraagden hun inloggegevens regelmatig deelt met familie of vrienden. Bij Nederlandse consumenten is dat 44 procent. Dat doen zij vooral bij accounts voor autoservice-/verhuur, video streamingdiensten, luchtvaartmaatschappijen en softwareprogramma's. Wanneer meerdere mensen, met meerdere devices dezelfde apps gebruiken, groeit het risico op cyberaanvallen aanzienlijk.

Over het onderzoek

Het rapport is gebaseerd op een enquête onder meer dan 10.000 internetgebruikers in 11 landen, waaronder ook 800 in Nederland. Er is onder andere gekeken naar het gebruik van populaire online platforms en diensten, persoonlijke cyberbeveiligingspraktijken en de mate van blootstelling aan dreigingen.

 

Bekijk voor meer informatie het volledige onderzoeksrapport: 2021 Bitdefender Global Report: Cybersecurity and Online Behaviors

Meer over
Lees ook
Politie vertelt over grootste ransomware-operatie ooit op Cybersec Netherlands

Politie vertelt over grootste ransomware-operatie ooit op Cybersec Netherlands

Tijdens Cybersec Netherlands op 6 en 7 november in de Jaarbeurs Utrecht, zal de politie een exclusieve blik geven op hun rol in 'de grootste ransomware-operatie ooit'. Hierbij worden de tactieken besproken die leidden tot de ontmanteling van een phishing-as-a-service-platform. Ook gaan ze dieper in op de successen van publiek-private samenwerkinge1

Orange Cyberdefense: “Bedrijven zonder CMDB brengen zichzelf en partners in gevaar”

Orange Cyberdefense: “Bedrijven zonder CMDB brengen zichzelf en partners in gevaar”

De zorgen over het implementeren van een CMDB zijn begrijpelijk, maar volgens Van der Wel-ter Weel vaak niet terecht. “Hoewel het opzetten tijd en geld kost, biedt een CMDB op de lange termijn grote voordelen: betere zichtbaarheid in IT-assets, snellere reacties op securityincidenten en naleving van regelgeving.

Cybersec Nederland 2024 komt eraan! Hier is een overzicht van de belangrijkste hoogtepunten

Cybersec Nederland 2024 komt eraan! Hier is een overzicht van de belangrijkste hoogtepunten

Dit is een unieke kans om in contact te komen met toonaangevende experts, nieuwe inzichten op te doen en uw kennis van cybersecurity te vergroten.  Schrijf je vandaag nog gratis in en verzeker je plek op Cybersec Nederland 2024!