Ook Nederlandse kassasystemen blijken besmet met malware
Verschillende Amerikaanse winkelketens zijn de afgelopen maanden slachtoffer geworden van malware die hun kassasystemen infecteerde. Cybercriminelen wisten op deze manier de betaalgegevens van honderden miljoenen klanten te stelen. De malware is echter niet alleen actief in de Verenigde Staten, maar ook op Nederlandse kassasystemen.
Dit blijkt uit onderzoek van Arbor Networks. Het bedrijf onderzocht de aanwezigheid van malware op kassasystemen wereldwijd en stelde op basis hiervan een kaart samen. Het bedrijf keek specifiek naar de malware Dexter en Project Hook, die beide zijn gericht op het stelen van betaalgegevens.
Nederlandse kassa's
Deze kaart laat zien dat nagenoeg over malware op kassasystemen kan worden aangetroffen, waaronder dus ook in Nederland. Vooral kassasystemen die op het Windows-besturingssystemen draaien zijn doelwit. De hoeveelheid geïnfecteerde kassasystemen in Nederland is overigens zeer beperkt. Arbor Networks houdt het op één of twee geïnfecteerde kassa's in geheel Nederland.
Nederland speelt echter ook een grote rol bij het opslaan van gestolen gegevens van betaalkaarten. Veel varianten van de Dexter-malware sturen volgens Arbor Networks gestolen informatie door naar een server met het IP-adres 80.82.87.24, dat eigendom is van de Nederlandse provider Ecatel. Dit is overigens niet verwonderlijk, aangezien Nederland een zeer grote speler is in de wereldwijde hostingmarkt. Nederland host dus simpelweg heel veel servers, waardoor de kans dat dit soort data in Nederland staat opgeslagen relatief groot is.
Meer over
Lees ook
Orange Cyberdefense: interne dreigingen en veranderende aanvalspatronen domineren
Verkeerd gebruik van IT-middelen door medewerkers, ofwel ‘misuse’, vormt inmiddels een bijna net zo grote cyberdreiging als hackers. Dat blijkt uit het Security Navigator 2025-rapport van Orange Cyberdefense. De data uit dit rapport onthullen vijf essentiële aandachtspunten van nu.
Legian sluit zich als partner aan bij Samen Digitaal Veilig
Legian sluit zich als partner aan bij Samen Digitaal Veilig, een initiatief van MKB-Nederland en VNO-NCW, dat enkele jaren geleden is begonnen met ondersteuning van het ministerie van Justitie en Veiligheid en het ministerie van Economische Zaken en Klimaat
WatchGuard verstevigt MDR-dienstverlening met overname ActZero
WatchGuard Technologies heeft ActZero overgenomen, een leverancier van Managed Detection & Response (MDR)-diensten. Dankzij de integratie van deze AI-gebaseerde oplossingen profiteren MSP’s van snellere en efficiëntere detectie en respons op securitydreigingen